Már rég óta rágódom egy szerintem fontos kérdésen: politizáljunk-e?
A kérdés roppant egyszerű, és szerintem alapból mindenki ugyan azt válaszolná rá: NE!
Ellenben , ha jobban belegondolunk a kérdésbe, akkor máris nem olyan egyértelmű a válasz! Lassan-lassacskán felnövünk mindannyian, ki előbb, ki később. Eljött az az idő, hogy közülünk majdnem mindenkinek van már munkahelye, komoly kapcsolata, és lassan rájövünk arra is, hogy már nem az a legfontosabb, hogy este melyik kocsmában találkozzunk. Páran közülünk már elhagyták a szülői otthont, és már ízlelgetjük az élet azon oldalát, hogy a havi kiadás nem a vásárlandó ruhákat/söröket/PC-alkatrészeket jelenti, hanem bizony létezik egy olyan fogalom, hogy "rezsi". Akik sikeresen leszakadtak az otthoni kasszáról, azok megtapasztalhatták, hogy a kajaköltség nem egyenlő a gyorsbüfé, vagy a kajálda alkalomszerű látogatásával, hanem bizony van egy nagy fehér láda, ami ideális esetben hideget csinál magában, és hajlamos a kiürülésre, ami ellen bizony cselekedni kell, mert helyettünk tölti fel már senki, és akkor az egészséges étkezésről még nem is beszéltünk... Aki még nem számolt utána, meg fog döbbenni, hogy egy felnőtt ember egy hónapban mennyi pénzt képes "megenni". Sajnos keveseknek adatott meg, hogy kapjanak egy házat vagy lakást, és bizony-bizony egy albérlet, vagy a saját lakóegység törlesztőrészlete nem két forint...
A felsorolást folytathatnánk napestig, de szerintem mindenki érti a lényeget. Ha belegondolunk, mindegyikőnk életszínvonala jelentősen függ attól, hogy mi történik "odafenn". Sokan - ahogy magam is - a struccpolitikát részesítik/részesítették eddig előnyben. Nem akarunk beszélni róla, mert az nem változtat semmin; mert a másik véleménye más, és nem akarunk konfliktust; vagy mert egyszerűen nem értünk hozzá. Ezek a leggyakoribb kifogások, hogy miért ne politizáljunk. Persze legtöbbünknél ez ennél öszetettebb, és legtöbbször ezek keveréke a valóság. Ha a saját példámból indulok ki, akkor elmondhatom, hogy nem foglalkoztam a politizálással, amikor a "felnőttek" arról beszéltek, mert jellemzően vita lett a vége; ennek köszönhetően vajmi kevés valós tapasztalatom volt a témával kapcsolatban, tehát máris két kifogás érvényesült egyszerre.
Mostanában azt vettem észre, hogy az minden embernek van véleménye, csak nem feltétlenül osztja azt meg másokkal a fent említett okok miatt. Aki megosztja, az is úgy, hogy nem feltétlenül jártasabb a témában. Észrevettem továbbá, hogy az emberek túlnyomó többsége foggal-körömmel ragaszkodik a véleményéhez, már-már személyes küldetésüknek tekintik, hogy elmondják másoknak: nekik van igazuk (a politikai nézeteikben, ahogy sokminden másban is). Ezek az emberek, akik nem hallják meg a beszélgetőpartnerük szavát, és ezek miatt az emberek miatt kerüli mindenki a politizálást, és az ilyen szituációk miatt nem beszélünk politikáról. Ráadásul ez egy öngerjesztő folyamat, ugyanis ha nem beszélünk a politikáról, és nem hallgatjuk meg a többiek véleményét, akkor "kénytelenek vagyunk" csak a saját véleményünket figyelembe venni, és a legtöbb ember jól megérti magát önnmagával (én legalábbis csak ritkán veszekszem a saját nézeteimmel), ez azonban ahhoz vezet, hogy a saját véleményünk megszilárdul bennünk. Kijelenthetjük tehát, hogy minél kevésbé akarunk a politikáról beszélni, idővel annál kevésbé leszünk alkalmasak arra, és annál inkább csak a saját, egy (azaz másét nem ismerő) nézőpontunk lesz a mérvadó számunkra. Hívhatjuk ezt a jelenséget "öngerjesztő Sofőr-hullámnak" is, miután ilyen szép tanulmányt írtam most róla.
Nem tudom, hogy Ti hogy vagytok vele, de én nem szeretnék olyan ember lenni, aki folyamatosan csak egy oldalról nézi/véleményezi a dolgokat, épp ezért hallgatom meg mások (akár szélsőséges) nézőpontjait is, és olyankor is csak bólogatok, amikor valaki mondandójából egyértelműen kiderül, hogy olyan dolgokkal/számokkal/nevekkel dobálózik, amiről nem tud(hat), csak hallotta mások beszélgetésének foszlányát, és abból továbbgondolja a saját véleménye alapján. Mellesleg így születnek a legendák is.
Szeretnék ehelyett olyan ember lenni, aki észreveszi mindkét oldal hibáit, és méginkább olyan lenni, aki elismeri a tényleges pozitív intézkedéseket függetlenül attól, hogy milyen "színű" ember hozta azokat.
Szeretnék olyan ember lenni, aki meghallgatja barátai, ismerősei véleményét; és akinek meghallgatják ugyan ezek az emberek a véleményét; de leginkább szeretnék olyan ember lenni, akinek a politikai hovatartozása helyett az érdemi mondandót hallják meg a beszélgetőpartnerei, és akiről pontosan tudják, hogy ha valamiben nincs igaza, akkor észérvekkel meg lehet erről győzni.
Ahhoz azonban, hogy ezek megvalósulhassanak, elengedhetetlenek az olyan emberekre, akik hasonló képpen gondolkoznak, és akik szeretnék is tudni, hogy mi folyik körülöttük, és nem csak sodródni akarnak az árral. Sajnos (ahogy a világon mindenhol) Magyarországon is jellemző, hogy a lapok annak megfelelően közölnek cikkeket, hogy milyen "színűek", és ha nincsenek emberek akik megbeszélik a véleményüket (tehát politizálnak), akkor kénytelenek vagyunk mindent elhinni a médiáknak (akik pedig pártállásuknak megfelelő cikkeket közölnek - ez az "öngerjesztő Sofőr-hullám" második törvénye).
Újra felteszem tehát a nagy kérdést: politizáljunk-e?
Véleményeket, kritikákat szeretettel fogadok a kommentekben! :)
VálaszTörlésEgy kicsit elkésett ez az írás, úgy 10-15 évvel. Hamarosan puskával fogunk "politizálni" és azt a folyamatot aminek ez lesz a vége a legjobb esetben is csak lassítani, de visszafordítani biztosan nem lehet.
VálaszTörlésGratulálok, Sofi a felnőtté válásod visszavonhatatlan mérföldkövéhez érkeztél. Sajnos elfogult véleményem van a politikában, mint gondolom, az emberek túlnyomó többségének. Természetesen, ahogy már meg is történt, szivesen véleményezek bármit, de nehezen tudok olyan dolgokat elfogadni, még, ha logikus magyarázata is van a szóban forgó dolognak, ha az a mindennapi életünket nehezíti meg akár praktikus, akár anyagi értelemben. Véleményem szerint nem kérdés, igenis foglalkozni kell a napi politikával, mert, ahogy azt nagyon helyesen megfogalmaztad, jelen van az élet minden pillanatában. Más kérdés, hogy polgártársunkat a saját véleménye alapján elitéljük-e. A baj gyökere ott van véleményem szerint, hogy ebben az országban csak náci-fasiszták és kommunisták élnek(az ellenoldal véleménye alapján). Ezen kéne túllépni, ha lehetséges az egyáltalán.
VálaszTörlésÉn csak a kérdésre válaszolnék: Ne (de legalábbis ne ezen a forumon,mert ezt nem ezért hoztuk létre). Amúgy kicsit kuszának érzem amit írtál,de tetszik.
VálaszTörlésIgazából rengeteget gondolkoztam rajta, hogy hova írjam ezt a bejegyzést. Három lehetőségem volt ugye: ez, a Geresics-Blog, ill. hogy létrehozok egy újat. Végül azért döntöttem ez mellett, mert ez a blog eredetileg egy baráti társaságnak lett létrehozva, és nekem személy szerint ennek a társaságnak a véleménye az igazán fontos. Veletek találkozom nap-mint-nap, és a Ti véleményetekre vagyok a leginkább kíváncsi. Ezt a blogot olyan számomra fontos emberek is olvassák, akik az enyémet nem. Eredetileg a cikket is csak Nektek szántam, aztán mikor kész lett, úgy gondoltam ez a dilemma talán más embereket, más társaságokat is foglalkoztathat. Ezért nem a saját blogomon írtam ezt meg. Azért nem hoztam létre egy új blogot, mert az, hogy én így gondolom korántsem jelenti azt, hogy más is így vélekedik. Ha nem lesz rá igény, akkor természetesen nem lesz folytatása a témának, de ha más is úgy gondolja, akkor szívesen indítok neki egy új blogot, ami kifejezetten ezzel a témával fog foglalkozni.
VálaszTörlésEl sem olvasom, csak a címét láttam és azonnal felment a pumpa. Légyszives ne! Nem akarok politikáról beszélni, politikáról olvasni, politikáról hallani, legalábbis baráti társaságban nem. Természetesen foglalkoztat a politika, de nem akarom, hogy belerondítson a barátságunkba. Folyton vitát, konfliktust szül a dolog.
VálaszTörlésazt hiszem pontosan erről írtam... :D
VálaszTörlésHát igen, elég necces a dolog. Én szívesen beszélek, beszélgetek róla, amíg ez csak információcsere, véleménycsere és nem egymás szidása a véleménykülönbségek miatt. Ez itt elég jó fórum lehet, a maga korlátaival sajnos. Mert szerintem amint elkezdünk róla beszélgetni egy sör mellett, elfajul a dolog, és azt senki nem szeretné.
VálaszTörlésén pont azon a véleményen vagyok, hogy egy sör mellett, amikor csak magunk vagyunk (de ez nagyon fontos, és gondolom értitek mire gondolok) sokkal könnyebben tudunk beszélni ilyenről és megegyezni akár csak abban is hogy eltér a véleményünk. Bízom bennetek, és ismerlek benneteket annyira, hogy a vélemény különbség miatt nem vesznénk össze, csak a végén váltsunk témát (a.sz.) lenne. Amúgyis sokszor van olyan, hogy olyanról beszélünk ami valakit nem érdekel, gépek, kocsik, könyvek,filmek. Azért én örülök ám hogy írtál Sof, mert már rég írt ide bárki, de nem volt jó ötletem hogy mit írjak. Talán a sulit le lehetett volna írni amíg friss volt , mondjuk a csoda zh-nkat XD
VálaszTörlésElolvastam. Én abba a kategóriába tartozom, aki ha nem otthon olvas róla, hanem a barátai vagy rokonai szájából hallja azt a szót, hogy politika, akkor már öngyilkos akar lenni, mert tudja, hogy vitatkozás lesz és egymás meg nem hallgatása, akkor is ha helyes megállapításokról van szó, akkor is ha sületlenségekről. Persze, hogy kíváncsi vagyok más véleményére, de elég nehéz ebben a kategóriában (politika) kulturáltan társalogni. Ha sikerül valahogy olyan környezetet teremteni, olyan szabályok segítségével lebonyolítani a dolgot, hogy veszekedésmentes, kulturált vita szerű, vagy csak véleménymegosztó legyen az egész, akkor szívesen részt veszek benne.
VálaszTörlés